Karty kredytowe obsługiwane są przez kanał płatności PayPal.
Płatność za pomocą kart kredytowych można dokonać za pomocą kanału płatności PayPal. »

Ważne! - Przelewy poza systemem płatności na stronie.
Przypominamy wszystkim, którzy dokonują płatności poza systemem, bezpośrednio na konto firmowe (numer w zakładce "Kontakt"), iż należy w tytule przelewu podać nazwę pakietu oraz adres e-mail z rejestracji w serwisie. Proszę również o sygnał o wpłacie mailem na lem(at)astroelliott.pl. »

Fan-page serwisu AstroElliottSurfing na FB!!!
Na Facebooku działa fan-page serwisu AstroElliottSurfing. Zapraszam do polubienia:) »
Z ostatniej chwili

Aktualności

Zyski za oceanem
2009-09-21 01:36

 

Kończy się sezon wyników za oceanem. Już ponad 99% spółek z szerokiego indeksu SP500 pochwaliło się swoimi wynikami za drugi kwartał 2009 roku. Poniższy wykres pokazuje wyniki spółek z USA w długoletniej perspektywie. Wyniki zostały przeliczone o wskaźnik oficjalnej inflacji w Stanach.




Jak widać załamanie jest dramatyczne i jest największe od połowy lat 30tych. Jakie są więc podstawy ostatnich wzrostów? Nadzieje na poprawę? Trudno ich nie mieć po takim załamaniu. Ale czy rzeczywiście nastąpi? Możliwe, ale skala ożywienia pozostaje już ogromnym znakiem zapytania. Osobiście uważam, że sprawi zawód i będzie niewielka. Ludzie są wystraszeni i odwoływanie kryzysu na nic się tu zda, gdy widmo dalszych zwolnień jest bardzo realne. Jak nie ma zysków w firmach to tnie się koszty. Koszty to miejsca pracy. Skąd więc ma się brać optymizm konieczny do wzmożonej konsumpcji i inwestycji? A to przecież dwa kluczowe motory wzrostu.
Większą jednak rolę w wykreowaniu ostatnich wzrostów upatruję w nadrukowanych miliardach dolarów przekazanych w formie pomocy publicznej bankom, w tym inwestycyjnym, które przecież ich nie pożyczają bo nie ma komu. Jak nie pożyczają to muszą inwestować. I tak to się kręci. Nie załatwia to jednak żadnego z gospodarczych problemów gospodarki USA. Na pewno również nie poprawia nastrojów społecznych, które zachęcałyby do inwestycji w akcje, co było opisane w moim poprzednim komentarzu. Zobaczymy jak rynek zachowa się gdy z poprawy zostaną tylko nadzieje a pieniądze z pomocy publicznej się skończą.

Należy nadmienić, ze oficjalna stopa inflacji różni się od realnej o około 5%. Wynika to ze sposobu jej liczenia, który ulegał zmianie kilkakrotnie na przestrzeni ostatnich 20 lat:

 


Chart of U.S. Consumer Inflation (CPI)

I jeszcze, może jako ciekawostka, oficjalna i realna stopa bezrobocia w USA:

Chart of U.S. Unemployment


Pozdrawiam

LeM

< Wstecz